– Vi har sett Åsa under många år. Våra vägar har korsats. Hon är en person som är extremt uppskattad hos kunderna, och som får saker gjort. Åsa är fantastiskt bra på att aktivera, sätta strategier och idéer i handling. Vi kände att vi behövde en sådan person, säger Friends Agendas vd Sara Leffler Merge.
På Friends Agenda blir Åsa Kasberg strategisk projektledare.
– Sedan får vi se vilka kunder hon kommer jobba med, och hur upplägget blir, säger Sara Leffler Merge.
Åsa Kasberg har lång erfarenhet av bland annat event och digital markandsföring, och har tidigare jobbat med kommunikation och varumärkessamordning på stora branschevent för svenska exportföretag, som Mobile World Congress. Hon kommer senast från egen konsultverksamhet, med Ericsson som största kunden. Telekomföretaget är samtidigt en av Sveriges största pr-konton, värt cirka 50-100 miljoner kronor per år.
Ett sätt för er att närma er Ericsson-kontot?
– Ja, Åsa har ju jobbat mycket mot Ericsson. Det är klart, att stärka relationerna där är jättebra, säger Sara Leffler Merge.
Planerar ni att växa mer?
– Vi har en ganska opportunistisk inställning. När rätt konsult dyker upp, som vi känner passar, så hittar vi möjligheter att rekrytera. Vi tror att bra seniora konsulter också kan generera rätt typ av uppdrag.
Åsa Kasberg börjar i mars.
Ardalan Samimi
Kommentarer
Skriv ny kommentar